Poškození očí sluncem: Rizika a prevence
Obsah
Přímé nebo dlouhodobé vystavení slunečnímu záření může představovat významné riziko pro váš zrak a zdraví očí. I když jsme si dobře vědomi důležitosti používání opalovacích krémů na ochranu pokožky, je stejně důležité si uvědomit, že ochranu před sluncem potřebují také naše oči.
V tomto článku se optici společnosti Lentiamo zabývají různými způsoby, jakými může sluneční záření poškodit vaše oči, diskutují o očních potížích souvisejících s vystavením slunečnímu záření a poskytují snadná preventivní opatření k ochraně vašeho zraku.
Může slunce poškodit oči?
Sluneční světlo může očím škodit mnoha způsoby. Nejenže může způsobit okamžité potíže nebo únavu očí, ale dlouhodobé vystavení může vést k vážným očním potížím, které se časem rozvinou.
Níže se dočtete o různých očních potížích souvisejících s pobytem na slunci, jako jsou popáleniny rohovky, surfařské oko a další.
Poznámka: Následující obrázky jsou vizuálním znázorněním toho, jak se mohou fyzicky projevit určité oční potíže. Způsob, jakým se projevují nebo jak ovlivňují vidění, se může lišit od toho, co je zobrazeno níže. Pokud máte podezření na jakékoli problémy s očima nebo viděním po pobytu na slunci, je důležité kontaktovat očního specialistu.
Oční potíže související s vystavením slunci
Fotokeratitida
Fotokeratitida je dočasný stav očí způsobený vystavením ultrafialovému záření. Často se přirovnává ke spálení od slunce, které postihuje rohovky místo kůže, a proto se běžně označuje jako spálení rohovky od slunce, ultrafialová keratitida, spálení očí od slunce nebo sněžná slepota.
Příznaky se obvykle projeví přibližně 30 minut až 12 hodin po expozici. Fotokeratitida pak může v závislosti na závažnosti přetrvávat několik hodin až několik dní. Její příznaky se mohou pohybovat od mírného podráždění a zarudnutí až po rozmazané vidění, dočasnou ztrátu zraku a silnou bolest.
Fotokeratitida může vést k zarudnutí nebo podlití očí krví (vlevo). I když tomu tak není vždy, může vést k rozmazanému vidění nebo příznakům, jako je vidění haló v zorném poli (vpravo).
Katarakta
Katarakta je zakalení oční čočky, ke kterému obvykle dochází s přibývajícím věkem. Chronické vystavování slunečnímu záření může zvýšit riziko vzniku šedého zákalu v důsledku poškození způsobeného UV zářením.1
K odstranění zakalené čočky je často nutná operace šedého zákalu. Po operaci se vám světlo může zdát mimořádně jasné, protože vaše oči si zvykají na nezkreslené vidění. Váš oční lékař vám pravděpodobně doporučí sluneční brýle nebo jinou ochranu očí během rekonvalescence.
Katarakta se může projevovat jako bílý nebo zakalený disk na čočce (vlevo). Časem může vést k rozmazanému, matnému nebo mlhavému vidění (vpravo).
Pinguecula a pterygium
Pinguecula a pterygium jsou abnormální výrůstky, které se tvoří na spojivce, průhledné bláně pokrývající bílou část oka. Mají podobné příčiny, včetně dlouhodobého vystavení slunečnímu záření, větru nebo prachu.
Pinguecula
Pinguecula je žlutavý nebo bělavý tkáňový výrůstek, který obvykle způsobuje dočasné podráždění nebo suchost. Pinguecula nerozšiřuje přes rohovku.
Pinguecula vypadá jako malý vyvýšený výrůstek na bílé části oka (vlevo). Samotný výrůstek nemá vliv na vidění, ale může způsobovat suchost nebo podráždění, které může vést k rozmazanému vidění (vpravo).
Pterygium
Pterygium, jinak také „surfařské oko“, se běžně vyskytuje u surfařů nebo osob, které tráví hodně času venku vystavené povětrnostním vlivům. Tento růžový, trojúhelníkovitý výrůstek vaskularizované spojivkové tkáně obvykle začíná v blízkosti nosu a pokud se neléčí, může se rozšířit směrem k oblasti zornice rohovky, což vede k příznakům, jako je zarudnutí, nepříjemné podráždění a rozmazané vidění.
Pterygium je klínovitý výrůstek spojivky, který zasahuje do rohovky (vlevo). V extrémních případech, kdy se pterygium rozšíří nad zornici, může bránit vidění nebo ho rozmazat (vpravo).
Rakovina očního víčka
Stanford Medicine uvádí vystavení UV záření jako rizikový faktor rakoviny očních víček. UV záření ze slunce a také ze solária může vést ke vzniku bazocelulárního karcinomu, spinocelulárního karcinomu kůže a melanomu.2
Oční víčka mají nejtenčí kůži na těle, takže jsou obzvláště náchylná k poškození sluncem. Příznaky rakoviny víček mohou být různé, od změn vzhledu kůže víček až po nové výrůstky a další změny. Jakékoli neobvyklé příznaky by proto měl řešit příslušný odborník, aby vyloučil nádorová onemocnění a stanovil správnou diagnózu.
Rakovina očních víček se může projevit jako malý uzlík na víčku. Samotná rakovina očních víček nemá vliv na vidění, což znamená, že vaše zorné pole zůstane normální. Pokud se však rakovina neléčí, může se rozšířit do okolních struktur, což může mít negativní dopad na vidění.
Makulární degenerace
Věkem podmíněná makulární degenerace (VPMD) je oční onemocnění, které může vést k rozostření centrálního vidění. Dlouhodobé a nechráněné vystavení (UV) záření může přispívat k rozvoji a progresi makulární degenerace. Předpokládá se, že UV záření může poškodit makulu, což je centrální část sítnice, která je zodpovědná za ostré a detailní vidění.
Pro osoby s makulární degenerací je nezbytné používat Amslerův test ke sledování progrese onemocnění. Nepřetržitá ochrana před slunečním zářením je nesmírně důležitá pro každého, bez ohledu na to, zda onemocněním trpí či nikoli.
Makulární degenerace nemá navenek žádné viditelné příznaky jako jiné oční choroby. Může však mít zásadní vliv na vidění, například v podobě prázdných míst v centrálním vidění.
Symptomy poškození očí sluncem
Nejčastějšími příznaky poškození očí ostrým světlem jsou:
- Rozmazané vidění
- Škrábavý nebo zrnitý pocit
- Slzení nebo vodovité očí
- Zarudnutí nebo bolest
- Citlivost na světlo
- Halo (jasné kruhy nebo prstence kolem světla)
- Dočasná ztráta zraku (vzácné)
- Otok
- Cukání očních víček
Mohou se vaše oči zotavit z poškození sluncem?
Oči mají schopnost hojit se z určitých typů poškození způsobených sluncem. Stavy jako fotokeratitida mohou způsobit dočasný zánět rohovky. Ve většině případů se oči mohou zhojit během několika dní, přičemž příznaky, jako je zarudnutí a bolest, ustoupí.
Opakované slunění bez ochrany však může vést k trvalému nebo dlouhodobému poškození. Například šedý zákal a makulární degenerace mohou vyžadovat lékařské ošetření. Pokud se tyto stavy neléčí, mohou vést k trvalým problémům se zrakem nebo slepotě.
Pokud dojde k poškození očí sluncem s přetrvávajícími symptomy, je vždy důležité poradit se s očním lékařem.
Prevence: Jak chránit oči před sluncem
Je důležité chránit oči před sluncem nošením slunečních brýlí s UV ochranou. Doplňky, jako jsou klobouky se širokou krempou, jsou důležité zejména v době největšího slunečního záření. Správné kroky k ochraně očí vám pomohou udržet je v bezpečí před poškozením.
Jaké jsou nejlepší metody ochrany očí před poškozením UV zářením?
Noste sluneční brýle s vysokou ochranou proti UV záření.
Sluneční brýle s vhodnou UV ochranou jsou nesmírně důležité pro ochranu očí před poškozením slunečním zářením. Hledejte čočky, které blokují 100 % UVA i UVB záření.
Sluneční brýle jsou nezbytné i během zamračených dnů. Typické indikátory ostrého slunce, jako je mžourání, nás nemusí přimět sáhnout po brýlích v těchto podmínkách. Nezapomeňte, že UV záření je přítomno i během dne, a to i v šedivějších dnech.
Nejnovější trendy ve slunečních brýlích jsou více než jen stylové doplňky. Sluneční brýle jsou důležitým nástrojem při ochraně očí a okolní pokožky před poškozením a předčasným stárnutím.
Podle studie zveřejněné v časopise Clinical, Cosmetic and Investigational Dermatology je vystavení UV záření zřejmě zodpovědné za 80 % viditelných známek stárnutí obličeje u určitých skupin. Sluneční brýle mohou zabránit nadměrnému mžourání a chránit pokožku před UV zářením, čímž se u světlejší pleti snižují vrásky způsobené UV zářením.3
Nikdy se nedívejte přímo do slunce
Stojí za to si to připomenout: Nikdy se nedívejte přímo do slunce! Nejenže to může způsobit nepříjemné pocity a podráždění, ale UV záření může poškodit sítnici nebo rohovku a vést k vážným očním onemocněním. I když nosíte sluneční brýle, může mít zírání do slunce škodlivé účinky na zdraví vašich očí.
Noste klobouk
Kromě slunečních brýlí noste také klobouk, abyste ještě více omezili přímé sluneční záření. Klobouk se širokou krempou může kromě stínění očí chránit obličej, hlavu, krk a uši. Experimentujte s různými styly, abyste našli klobouk, který vám bude vyhovovat.
Používejte SPF
K ochraně citlivého očního okolí používejte jemný opalovací krém s vysokým ochranným faktorem. Poškozením sluncem nejsou ohroženy jen oči, ale i jejich okolí.
Omezte pobyt na slunci
Doporučuje se omezit pobyt na přímém slunci, aby se minimalizovalo riziko poškození očí, zejména v době největšího slunečního záření. Pokud musíte být delší dobu venku, kromě slunečních brýlí a klobouků se snažtě pobývat často ve stínu.
Při venkovních aktivitách, které vyžadují delší pobyt na slunci, noste kvalitní sportovní sluneční brýle. Při vysokohorských túrách, lyžování nebo výletech na horském kole, kde se vyskytuje sníh, mohou sluneční brýle pomoci zabránit sněžné slepotě. Sluneční brýle pro další sporty, jako je golf, rybaření nebo jízda na kole, vám mohou zpříjemnit a zvýšit bezpečnost při pobytu venku.
Noste kontaktní čočky s UV filtrem
Kontaktní čočky s UV filtrem poskytují dodatečnou ochranu oční rohovky před poškozením sluncem. Spojivka, oční víčka a křehká kůže kolem očí chráněny nejsou. Nezapomeňte tedy, že kontaktní čočky s UV filtrem nenahrazují důležitost nošení slunečních brýlí.
Noste sluneční brýle, které lépe chrání oči a okolní pokožku před slunečním zářením, větrem, prachem a dalšími vlivy.
Hledáte stylovou ochranu?
Prohlédněte si široký výběr kvalitních slunečních brýlí oblíbených značek.
Závěrem od Lentiamo
Přijetím nezbytných opatření můžeme výrazně snížit riziko poškození našich jedinečných očí sluncem. Kombinace slunečních brýlí a doplňků je rozumnou volbou, jak chránit naše oči před přímým slunečním zářením.
Optometrička Lentiamo Eliška Malinová, Bc., nabídla své odborné názory na ochranu očí před poškozením sluncem. Nezapomeňte, že pokud máte jakékoli obavy o zdraví svých očí nebo zraku, poraďte se se svým očním specialistou. Ten vám může poskytnout individuální poradenství a zajistit, aby vaše oči zůstaly v dobré kondici a zdravé.
Přečtěte si více
Prohlédněte si další témata související s tímto článkem
- Operace šedého zákalu
- Amslerův test na makulární degeneraci
- Důležitost nošení slunečních brýlí pro zdraví očí
Sources
1. National Eye Institute, New Research Sheds Light on How UV Rays May Contribute to Cataract
2. Stanford Medicine, Risk Factors for Eyelid Cancer
3. National Library of Medicine, Effect of the sun on visible clinical signs of aging in Caucasian skin