Operace šedého zákalu: Průběh operace a rekonvalescence
Ať už se vás šedý zákal (katarakta) týká osobně, nebo ne, pravděpodobně jste už o ní slyšeli. Šedý zákal je zakalení oční čočky, které je obvykle patrné ve vyšším věku. V nejhorším případě může šedý zákal vést až ke slepotě, pokud se neléčí.
Aby se tomu zabránilo, je zkalená čočka chirurgicky odstraněna a nahrazena umělou čočkou. Tato operace se stala rutinním zákrokem. Obvykle trvá méně než hodinu a provádí se ambulantně.
Obsah
Jak se léčí šedý zákal?
Šedý zákal se vyvíjí postupně v průběhu několika let a často si ho všimneme až v pokročilém věku. Bohužel neexistují žádné léky ani nechirurgické možnosti léčby, které by zastavily progresi šedého zákalu.
Vhodné kontaktní čočky nebo brýle mohou operaci poněkud oddálit. Jakmile je však vidění příliš omezené, není možné menší chirurgický zákrok obejít. Ten doporučují oftalmologové, protože může zcela obnovit vidění.
Operace šedého zákalu je rutinní zákrok a trvá asi 30-45 minut. Má vysokou úspěšnost pro zlepšení zraku. Pokud jste v dobrém zdravotním stavu a můžete následnou následnou péči provádět doma, operace šedého zákalu se provádí ambulantně.
Po operaci budou vaše oči velmi citlivé na světlo a bude trvat několik dní, než se váš zrak s novými čočkami správně přizpůsobí. Pacienti často doufají v dokonalé vidění okamžitě, ale může to chvíli trvat. Proto na to jděte pomalu a pečujte o své oči. Pomoci vám mohou vhodné zrakové pomůcky, jako jsou brýle nebo sluneční brýle.
Jak probíhá operace zákalu?
Při operaci šedého zákalu je zakalená čočka chirurgicky odstraněna a nahrazena čočkou umělou.
Bude vám podána lokální anestezie, takže byste měli být schopni odejít domů ještě týž den. Po podání anestezie se v rohovce provede malý, asi 3 mm řez. Existují dva všeobecně známé postupy: extrakapsulární extrakce čočky a intrakapsulární extrakce čočky.
Extrakapsulární extrakce čočky je nejběžnějším postupem. Přirozené pouzdro čočky při ní zůstává v oku, jádro a kůra čočky jsou zkapalněny pomocí ultrazvuku a poté odsáty. Do pouzdra čočky se poté vloží umělá čočka. Při této metodě obvykle nedochází k žádným komplikacím a nová umělá čočka má stabilní uložení.
Druhým typem je intrakapsulární extrakce čočky, při níž je z oka odstraněna celá čočka včetně pouzdra. Tato metoda vyžaduje větší řez v rohovce a skléře, aby bylo možné čočku z oka vyjmout. To může způsobit větší poranění oka a není zaručeno udržení nové čočky. Dnes se tento postup provádí méně často.
Jak se budu cítit po operaci?
Po operaci můžete dostat oční podložku nebo plastový štít, který lze obvykle odstranit druhý den po operaci. Váš lékař vás bude informovat o všech krocích po operaci a rekonvalescenci, které jsou specifické pro váš případ.
Obecně platí, že nebudete pociťovat žádnou bolest. Možná si všimnete, že vaše oči jsou mírně odlišné, protože je v nich přítomno nové cizí těleso. Vaše tělo si na tento pocit rychle zvykne. Oči vás také mohou svědit. To po několika dnech ustoupí.
Pokud zaznamenáte jakékoli další komplikace nebo pocítíte silnou bolest, okamžitě navštivte svého očního lékaře.
Jaké implantáty se používají při operaci šedého zákalu?
Existují různé implantáty čoček.
- monofokální čočky jsou standardní čočky, které umožňují jasné vidění na blízko i na dálku. Abyste dobře viděli na všechny vzdálenosti, budete potřebovat další brýle.
- a multifokální čočky které poskytují jasné vidění na blízko i na dálku.
Zeptejte se svého očního lékaře, které čočky jsou pro vaše oči a poruchy zraku nejvhodnější.
Rekonvalescence po operaci šedého zákalu
První dva týdny po operaci dopřejte sobě i svým očím čas na odpočinek. Doba odpočinku pomáhá nové čočce usadit se v oku a zlepšit vidění.
Vyvarujte se zvedání těžkých předmětů a nepředklánějte se, abyste oči nadměrně netížili. Hodně čtení může být pro oči únavné. Dávejte si pozor na prach, kosmetické přípravky nebo jiné drobné částice, které se dostanou do blízkosti oka. Neotírejte si oči. Neřiďte, dokud vám lékař nedá vědět, že můžete opět usednout za volant.
Po operaci šedého zákalu je důležité chránit oči vhodnými brýlemi. Umělá oční čočka potřebuje určitý čas na přizpůsobení, přičemž definitivní korekci vidění lze stanovit přibližně po 5-7 týdnech. Během této doby byste měli nosit dočasnou zrakovou pomůcku.
Poté je důležité, abyste si nechali vystavit nový předpis a zhotovit nové čočky. Ve většině případů dojde po operaci k úplné změně korekce.
Časté dotazy
Dostanu při operaci šedého zákalu nemocenskou?
Pokud pracujete, závisí doba, za jak dlouho se budete moci vrátit, na specifikách operace šedého zákalu a na vašem zaměstnání. Jedná se o lékařský zákrok a váš lékař vám poradí, jaká jsou specifika vaší rekonvalescence a co můžete očekávat.
Pomůžou s léčbou šedého zákalu brýle?
V raných stadiích šedého zákalu může nošení brýlí zlepšit vidění a případně oddálit operaci. Pokud je však zakalení čočky v pokročilém stádiu, pomůže vám obnovit vidění pouze výměna oční čočky.
Mám po operaci šedého zákalu nosit sluneční brýle?
Při šedém zákalu si vaše oči dlouhodobě zvykají na zakalené vidění se sníženou viditelností. Po operaci se může zdát, že je vše velmi jasné a oslepující. Proto byste měli také přemýšlet o nošení kvalitních slunečních brýlí. Zejména když jste venku, měli byste mít dobrou ochranu očí před sluncem.
Chcete se dozvědět více o dalších příčinách podrážděných očí? Přečtěte si našeho Lentiamo průvodce onemocněním očí, kde se dočtete o problémech jako:
Zdroj:
NHS, Cataract surgery