Oči a stres: Může stres ovlivnit váš zrak?
Věděli jste, že stres může mít vliv na váš zrak? Je to pravda! Když jsme ve stresu, náš krevní tlak kolísá a naše tělo uvolňuje hormony, které mohou způsobit stažení cév, včetně těch očních.
To může vést k rozmazanému vidění, únavě očí a dokonce i k bolestem hlavy. Kromě toho může stres zhoršit stávající oční potíže, jako je syndrom suchého oka a zelený zákal.
V tomto článku se budeme věnovat různým typům očních potíží, které mohou být způsobeny stresem, a uvedeme příznaky i krátkodobá a dlouhodobá možná řešení.
Jak spolu souvisí oči a psychická úzkost?
Výzkum prokázal několik souvislostí mezi potížemi se zrakem a několika formami stresu, včetně úzkosti, celkového stresu, hyperstimulace a emočního vyčerpání.
V důsledku stresu a úzkosti se naše tělo dostává do stavu tísně a začíná nám vysílat signály, které je důležité brát v potaz. Tyto signály se projevují také prostřednictvím našeho zraku.
Stres je ve skutečnosti výzvou pro celý náš imunitní systém. Během období poměrně dlouhého stavu úzkosti a nervozity dochází k útlumu krevního oběhu, což snižuje jeho účinnost, způsobuje menší přísun kyslíku do tkání a pomalejší a obtížnější odplavování toxinů.
Snížené prokrvení oka může být příčinou mnoha očních potíží. Kromě toho jsou se zrakovými problémy spojenými s úzkostí spojeny i typické fyzické reakce, které zažíváme ve stresu, jako je zatínání obličejových svalů a špatný spánek.
Pokračujte ve čtení a zjistěte, které to jsou.
Jak stres ovlivňuje vaše oči
Stres může ovlivnit náš zrak hned několika způsoby. S pomocí odborníků z Lentiamo níže přibližujeme ty nejčastější:
Rozmazané vidění
Stresem způsobené zhoršení zraku, jako je rozmazané vidění, může mít významný dopad na kvalitu života. Často se připisuje fyziologickým účinkům stresu na organismus, včetně změn průtoku krve a hladiny hormonů. Určení příčin je zásadní, zejména pokud jsou potíže chronické a nezdá se, že by souvisely s poruchami vidění, jako je dalekozrakost, krátkozrakost, astigmatismus nebo presbyopie.
Únava očí
Tento stav může být způsoben dlouhodobým intenzivním fyzickým nebo emocionálním stresem, který může vést ke svalovému napětí a únavě očí. Správný odpočinek, relaxace a oční cvičení mohou pomoci zmírnit příznaky a předejít vzniku syndromu unavených očí.
Suché nebo slzící oči
Stresem vyvolané oční potíže se mohou projevovat také jako suchost nebo nadměrné slzení očí. Tyto příznaky mohou být způsobeny různými faktory, včetně zvýšené aktivity nervového systému a změněné produkce slz. Správné řízení úrovně stresu a cílená léčba příčin mohou tyto příznaky zmírnit a zlepšit zdraví očí.
Škubání v oku
Další běžný jev související se stresem, který nastává, když se svaly kolem oka mimovolně stahují. Tento stav, známý také jako myokymie očních víček, může být vyvolán různými faktory, včetně úzkosti, únavy a konzumace kofeinu. Přestože je obvykle neškodný, přetrvávající záškuby očí mohou být důvodem k vyhledání lékařské pomoci.
Citlivost na světlo
Tento jev, známý také jako fotofobie, může být vyvolán různými stresory, včetně emocionálních, fyzických nebo environmentálních faktorů. Správná diagnóza a léčba jsou nezbytné pro zmírnění příznaků a zlepšení kvality života.
Tunelové vidění
K tomu dochází, když se vnímání člověka vlivem stresu zúží a omezí. Tento stav může vést ke snížené schopnosti zpracovávat informace a činit správná rozhodnutí.
Sklivcové zákalky
Se stresem někdy souvisí i výskyt zákalků ve sklivci, což jsou malé skvrny nebo tečky, které se objevují v zorném poli. K tomuto jevu dochází, když rosolovitá látka sklivce degeneruje, mění hustotu, viskozitu a mění se v různé útvary.
Ve většině případů není třeba zákalky léčit, po čase samy zmizí z vašeho zorného pole. Pokud přetrvávají nebo se rychle mění, doporučuje se odborná konzultace.
Bolesti hlavy
Mechanismy spojující bolesti hlavy se stresem jsou rozsáhlé a složité. Je dobře známo, že stres může spustit kaskádu událostí, které vedou ke vzniku bolestí hlavy a k jejich následnému rozvoji v oční migrénu. V případě občasných projevů je vždy dobré zajistit správnou hydrataci, správné držení těla a vhodné léky.
Pokud však trpíte bolestmi hlavy pravidelně, nevštivte odborníka.
Může stres způsobit podlití očí krví?
Stres skutečně může být faktorem, který přispívá k zarudnutí očí, i když obvykle nepřímo.
Nejprve si můžeme položit otázku: proč se nám mohou „podlít oči krví“? V případech, kdy je oko podrážděné nebo nadměrně namáhané, se cévy v dané oblasti rozšíří, aby se usnadnil průtok krve.
Tato fyziologická reakce je přirozeným ochranným mechanismem oka a je zodpovědná za charakteristický zarudlý vzhled.
Když jsme ve stresu, úzkostní, špatně odpočatí a unavení, mohou být naše oči v důsledku toho zarudlé. V jiných případech může tento jev nastat z různých důvodů. Chcete-li se dozvědět více, přečtěte si náš podrobný článek o zarudlých očích.
Může stres trvale poškodit vaše oči?
Obvykle ne. Většina problémů se zrakem způsobených stresem je pouze dočasná a po zavedení relaxačních technik zmizí. Dlouhodobý psychický stres však může mít škodlivý dopad na zdraví očí, což může vést ke zkreslení zraku a v extrémním případu až ke ztrátě zraku.
Pro zmírnění negativních účinků stresu na náš organismus je nezbytné upřednostnit zvládání stresu a péči o sebe sama.
V případě přetrvávajících nebo závažných poruch vidění, i když jsou způsobeny stresem, se vždy doporučuje vyhledat odbornou lékařskou pomoc. Oční specialista vám poskytne správné rady, jak zmírnit potíže a předejít případným zhoršením.
Co můžete udělat, abyste se vyhnuli problémům se zrakem způsobeným stresem?
Abyste předešli problémům se zrakem způsobeným stresem, můžete vyzkoušet několik jednoduchých metod. Jejich zavedením můžete výrazně snížit riziko vzniku problémů se zrakem souvisejících se stresem a udržet si optimální zdraví očí. V mnoha případech budou natolik účinné, že jejich přínos pocítíte poměrně rychle.
Zde jsou nejlepší doporučení odborníků z Lentiamo, jak se vyhnout problémům se zrakem způsobeným stresem:
Dělejte si pravidelné přestávky
Dělejte si pravidelné přestávky od činností, které zatěžují vaši mysl a tělo. Studie prokázaly, že krátké přestávky každou hodinu zmírňují fyzickou a psychickou zátěž, umožní vám vrátit se k plnění úkolů s nově nabytou pozorností a energií. Kromě toho může pomoci předcházet vyhoření a snížit riziko vzniku chronických zdravotních problémů souvisejících se stresem.
Vyzkoušejte brýle na modré světlo
Snížením množství modrého světla, které dopadá do očí, brýle proti modrému světlu mohou pomoci zmírnit nepříjemné pocity spojené s delším pobytem u obrazovky. To vám také pomůže zlepšit kvalitu spánku, a tím i snížit hladinu stresu během dne.
Relaxujte
Hluboké dýchání, meditace nebo jóga mohou pomoci snížit hladinu stresu. Pomalým a hlubokým dýcháním můžete aktivovat relaxační reakci těla, snížit krevní tlak a srdeční tep, zlepšit trávení a posílit imunitní systém. Jejich pravidelné praktikování může vést k dlouhodobým přínosům, jako je lepší duševní stav a emoční stabilita.
Udržujte zdravou a vyváženou stravu
Konzumace potravin bohatých na živiny, jako je ovoce, zelenina a celozrnné výrobky, může pomoci regulovat náladu a snížit úzkost. Vyvážená strava navíc může zlepšit celkové fyzické zdraví, což vede ke zvýšení odolnosti a lepšímu zvládání stresu.
Pravidelně cvičte
Fyzické cvičení pomáhá uvolňovat endorfiny, které přirozeně zlepšují náladu, a je účinným způsobem, jak zvládat stres a zlepšit celkovou pohodu.
Upřednostněte kvalitní spánek
Spánek podporuje fyzickou a duševní obnovu, zlepšuje kognitivní funkce a náladu. Dostatečný spánek také podporuje funkci imunitního systému, snižuje riziko chronických onemocnění a pomáhá regulovat chuť k jídlu a hmotnost.
Pište si deník
Zapisování myšlenek a emocí může pomoci zpracovat a pochopit pocity, což vede ke snížení hladiny stresu. Psaní deníku vám může poskytnout pocit kontroly a organizovanosti, což vám umožní účinněji se vypořádat se stresory.
Vyhledejte odbornou pomoc
Co když jste již vyzkoušeli všechny výše uvedené postupy, ale nestačí vám ke zvládnutí hladiny stresu a stresem vyvolaných očních problémů? Pak je důležité poradit se s odborníky.
- Poraďte se se svým praktickým lékařem abyste zjistili, jaká konkrétní opatření můžete zavést ke snížení stresu a zlepšení kvality svého života.
- Poraďte se s psychologem. Pokud zjistíte, že se u vás opakovaně objevují problémy spojené se stresem, které narušují váš každodenní život, je možné, že by vám mohla pomoci terapie.
- Naplánujte si vyšetření očí, abyste přišli na případné změny zraku a včas mohli řešit případné problémy. Bez ohledu na stres nezapomeňte, že je vždy důležité, abyste pravidelně navštěvovali očního specialistu.
Když stres udeří, běžně se objevují příznaky, jako jsou bolesti hlavy, rozmazané vidění, únava nebo suché oči. Nepřehlédněte tyto tipy a triky, vaše oči (a vaše celkové zdraví) vám poděkují!
Závěrem od Lentiamo:
Je důležité si uvědomit, že stres může skutečně ovlivnit váš zrak. Řešením je často věnovat se sám sobě nebo vyzkoušet jednoduché relaxační techniky. Doporučujeme však vyhledat lékařskou pomoc, pokud pociťujete jakékoliv změny zraku nebo pokud se cítíte stresem přetíženi.
Zdroje
2. Mount Sinai, Relaxation techniques for stress