Péče o zrak nepočká! Máme otevřeno i během Vánoc – objednejte se na vyšetření zraku ještě dnes.

Přihlášení

Oční migrény: Co způsobuje sítnicovou migrénu a její léčba

Ocular migraine

Náhlé záblesky světla, mihotavé vidění nebo černé skvrny. Pociťujete někdy podobné příznaky? Pak můžete trpět oční migrénou.

Co je to ale oční migréna a jak se liší od běžné migrény? Jak moc je nebezpečná a jak můžete předcházet dalším záchvatům?

Odborníci v Lentiamo vám rádi vysvětlí souvislosti a možnosti léčby.

Jaké jsou různé typy migrén?

Migrény známe všichni. Obvykle jsou spojeny se silnými bolestmi hlavy, které mohou trvat i několik hodin.

Určité příznaky často signalizují migrénu ještě dříve, než k ní dojde. Tomu se říká migrenózní aura. Některé z těchto příznaků aury jsou velmi podobné příznakům oční migrény. Například mnoho osob trpících migrénou má poruchy zraku ještě předtím, než se u nich objeví silná bolest hlavy.

Oční migréna se od migrény s aurou velmi liší. Ve většině případů trvá oční migréna pouze několik minut a omezuje se na příznaky v oku, obvykle bez bolesti hlavy. Oční migréna se proto také nazývá oftalmická migréna.

Podtypem oční migrény je sítnicová migréna. Tento typ migrény postihuje sítnici a lze jej rozpoznat podle toho, že se vyskytuje pouze v jednom oku.

Mohu nosit své brýle nebo kontaktní čočky, pokud mám oční migrénu?

Můžete nosit kontaktní čočky pokud máte oční migrénu. Snažte se však oči během záchvatu příliš nezatěžovat a dopřejte jim odpočinek. Samozřejmě můžete nosit brýle i při oční migréně.

Pokud vám pomáhá použití očních kapek, pak je můžete bez problémů používat i během oční migrény.

Co způsobuje oční migrénu?

Přesné příčiny oční migrény nejsou dosud zcela známy. Předpokládá se však porucha očního oběhu a křeče cév v sítnici. V důsledku toho přestávají být důležité oblasti v oku, které jsou zodpovědné za vidění, dostatečně zásobovány krví a kyslíkem.

Existuje také podezření, že nervová slabost může vést k oční migréně. Dochází k narušení nervových drah, a tím k poruše vidění.

Oční migrény mohou být také ovlivněny genetickými faktory a často jsou vyvolány podněty, tzv. spouštěči.

Co vyvolává oční migrénu?

Jak bylo uvedeno výše, migrény jsou často vyvolány podněty. Proto je vhodné přijít příčině na kloub. Některými z těchto spouštěčů mohou být např:

  • spánková deprivace
  • stres
  • konzumace alkoholu
  • hormonální změny
  • velmi intenzivní jasné světlo
  • změny počasí
  • silné pachy a vůně, např. parfémy
Zjištění příčiny migrény může být časově náročné, ale stojí za to! Pokud se vám podaří vyhnout se spouštěči, můžete dalším migrénám předejít.

Jaké jsou příznaky oční migrény?

Příznaky oční migrény se liší od ostatních migrén. U oční migrény jsou příznaky především zrakové. Mírné bolesti hlavy a závratě se objevují jen ve vzácných případech. Typickými příznaky oční migrény jsou:

  • záblesky světla
  • blikání
  • třiptivá místa, odlesky
  • citlivost na světlo
  • omezení zorného pole

Blikání lze vnímat i při zavřených očích, protože je nervového původu.

U oční migrény se příznaky projevují na obou očích. Pokud zaznamenáte příznaky pouze na jedné straně, může se jednat o sítnicovou oční migrénu. Při sítnicové migréně trpíte výpadky zorného pole. V závislosti na tom, jak silně je narušen průtok krve, můžete být dokonce postiženi dočasnou slepotou. Mírné bolesti hlavy jsou často vedlejším účinkem.

Dávejte pozor na blikající světla! Záblesky světla mohou být také příznaky jiných očních onemocnění. V některých případech je nutné jednat rychle, když si všimnete záblesků světla, například v případě odchlípení sítnice. V případě oční migrény je proto vhodné vyhledat očního lékaře, aby vyloučil jiná onemocnění.

Jaké jsou možnosti léčby oční migrény?

Znepokojující může být mihotání nebo blikání v očích. Je snadné se ptát, zda se nejedná o něco tak vážného, jako je mrtvice nebo odchlípnutí sítnice.

Ve většině případů je však oční migréna zcela neškodná a příznaky samy odezní. Nemusíte užívat žádné léky. Pouze v několika málo případech se podávají další léky proti bolesti.

V případě migrény sítnice jsou obavy opodstatněné, protože existuje malé riziko sekundárního poškození sítnice.

Pokud vás oční migréna postihla poprvé, je vhodné navštívit očního lékaře, aby se ujistil, že se jedná skutečně "pouze" o oční migrénu a ne o jiné onemocnění. Lékař to provede tak, že se podívá na zadní stranu vašeho oka štěrbinovou lampou, aby zjistil zdravotní stav vašeho oka.

Co mohu udělat doma pro léčbu oční migrény?

Pokud trpíte očními migrénami, doporučujeme vám, abyste si odpočinuli a ideálně zůstali v zatemněné místnosti. Udělejte si čas a relaxujte, dokud příznaky neustoupí.

K rychlejšímu zmírnění příznaků mohou pomoci také chladivé látky nebo obklady na oči.

Snažte se také najít výše zmíněný spouštěč vaší oční migrény, abyste předešli dalším záchvatům.

Co je na špatného na migréně během těhotenství?

Není neobvyklé, že se první záchvat migrény nebo migrenózní aury objeví během těhotenství. Příznaky obvykle zahrnují jasné zrakové klikatky vycházející z malé světlé skvrny. Ty pak opět mizí a nejsou důvodem k obavám.

V průběhu těhotenství se mohou vyskytnout i jiné zrakové poruchy. První, co by žena měla v takovém případě udělat, je navštívit svého porodníka nebo lékaře. U dvou až pěti procent těhotných žen může dojít k nepříznivému ovlivnění zraku. Při poruchách vidění může nastávající matce nebezpečně stoupnout krevní tlak, proto je velmi důležité poradit se s lékařem. Kromě poruch vidění může také otékat obličej. V této době je tedy nutná maximální opatrnost než v případě "normálního" záchvatu.

 


 

Chcete se dozvědět více o dalších příčinách podrážděných očí? Přečtěte si našeho Lentiamo průvodce onemocněním očí, kde se dočtete o problémech jako:

Nenechte si ujít nic důležitého.

Přihlaste si náš e-mailový zpravodaj!

Komentáře

    Žádný dotaz...

    Údaje označené * jsou povinné

    Nejprodávanější produkty